PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Miło nam poinformować, że swój udział w uroczystości wręczenia nagród i warsztatach potwierdziło 27 autorów nagrodzonych animacji i filmów dokumentalnych oraz nagrodzonych i przyjętych do wystawy grafik.

Poniżej przedstawiamy Państwu program uroczystości:

PIĄTEK, 25 KWIETNIA 2014 ROKU

godz. 21.00 - OTWARTE SPOTKANIE Z PROWADZĄCYMI WARSZTATY.

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, ul. Warszawska 79A

Spotkanie poprowadzą:

-KRZYSZTOF KIZIEWICZ I MACIEJ SZUPICA, opowiedzą o warsztacie filmowym, sztuce łapania kadrów oraz ich wspólnych realizacjach.

- DAMIAN ZAJKO, poprowadzi wykłady nt.: Świat komiksu kiedyś i dziś”, krótkie przybliżenie historii komiksów i opis różnych jego gatunków dawniej i współcześnie (manga, komiks superbohaterski-amerykański, komiks europejski, graphic novel, webkomiks, motion comic), nakreślenie relacji współtwórców i roli, jakie odgrywają - scenarzysta, rysownik, kolorysta, liternictwo oraz Narzędzia i przybory do rysowania - określenie metody rysunku.

SOBOTA, 26 KWIETNIA 2014 ROKU

godz. 10.00 - uroczyste otwarcie wystawy grafik i powstawania komiksu, połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu /sala widowiskowa MDK, ul. Warszawska 79A/;

godz. 11.30 - równoległe warsztaty dla laureatów i opiekunów konkursu „Anim@kcja”

WARSZTAT I - TWORZENIE CLIPU

plan zdjęciowy/warsztat videoclipu

Czas trwania: sobota 26 kwietnia, od godziny 11.30 do ok. 20.00

Miejsce: sala widowiskowa MDK

Prowadzący: MACIEJ SZUPICA, KRZYSZTOF KIZIEWICZ

PROGRAM WARSZTATÓW

Uczestnicy warsztatów clipu:

- poznają, na czym opiera się magia kina poprzez stworzenie videoklipu;

- w trakcie warsztatów powstanie obraz do muzyki, gdzie wystąpią sami artyści;

- będą mogli zapoznać się z warsztatem łapania kadrów, montażu i postprodukcji .

Podczas warsztatów potrzebne będą: urządzenia rejestrujące obraz video (kamery, aparaty, telefony) oraz możliwość zgrania informacji z urządzeń do komputera (kable, sterowniki, czytniki kart) bądź przesłanie obrazu w innej formie (zgranie na swój komputer i przekazanie materiałów prowadzącym warsztaty). Mile widziane statywy.

WARSZTAT II – TWORZENIE KOMIKSU I ANIMACJI

Ilość wykonanego materiału zależeć będzie od umiejętności i zaangażowania uczestników.

Czas trwania: sobota 26 kwietnia, od godziny 11.30 do 20.00

Miejsce: pracownia informatyczna MDK

Prowadzący: DAMIAN ZAJKO

PROGRAM WARSZTATÓW

Postać - Projektujemy głównego bohatera. Rysowanie szkicu postaci za pomocą metody szkieletu. Wydobycie najbardziej dynamicznej pozy bohatera , przy zachowaniu maksymalnej czytelności kadru.

Od ogółu do szczegółu - Ćwiczenia z kompozycji zawartości kadrów za pomocą prostych brył geometrycznych. Następnie dodawanie detali tworzących podstawowy szkic. Zasady optyki w kompozycji kadrów i metody poprawy czytelności obrazu. Plany filmowe i ich przełożenie na ilustracje. Rozplanowanie kadrów na planszy.

Nakładanie tuszu i koloru - cieniowanie kreskowe, manipulowanie plamami cienia w rysunku, nakładanie koloru na komputerze oraz tradycyjnie.

Komiks a storyboard - jak wykorzystać znajomość języka komiksów przy tworzeniu animacji i filmów.

Animacja - tworzymy krótką animację tradycyjną metodą poklatkową, ze stworzonym wcześniej bohaterem. Podstawy animowania obiektów i zasady pracowni Disneya.

godz. 21.00 - podsumowanie pracy warsztatowej

NIEDZIELA, 27 KWIETNIA 2014 ROKU

godz. 10.00-13.00 - po śniadaniu warsztat montażu animacji i postprodukcji clipu. FINAŁ warsztatów.

Wyjazd uczestników do miejsc zamieszkania.

Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty komiksu i animacji. Chętnych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres j.forfa@mdk.bialystok.pl Decyduje kolejność zgłoszeń.

W związku ze zbliżającymi się Świętami, życzymy Państwu: zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny oraz wielu sukcesów w rozwijaniu swoich artystycznych pasji.

logoMDK ok male

Honorowe patronaty

mennn

herb honorowy patronat jpg

Historia konkursu

Konkurs organizowany jest od 2006 roku. Pierwsza edycja ograniczyła się do białostockich placówek. Kolejne miały zasięg wojewódzki i skierowane były do placówek edukacyjnych i pracy pozaszkolnej. Od 2010 roku konkurs ma zasięg ogólnopolski i odbywa się w cyklu dwuletnim.
Jesteśmy jedyną instytucją w województwie podlaskim, która chce promować sztukę amatorską. Imprezy takie jak „Digitalia” i „Graficzny Białystok” promują osoby z pewnym bagażem doświadczeń artystycznych. Nasz konkurs stawia na osoby nieznane, mające problem z przebiciem się do szerszego kręgu odbiorców. Konkurs ma być medium, które pokaże, że w twórczości amatorskiej jest szereg uzdolnionych, twórczych i wrażliwych osób. Chcemy je promować, pobudzać do dalszego rozwoju, odciągnąć od bezproduktywnej zabawy na rzecz twórczej pracy.
Służyć temu mają filmy instruktażowe, wspólna praca warsztatowa pod okiem fotografów, filmowców, grafików – słowem osób, które tworzą i poszukują nowych możliwości - obszarów sztuki - w animacji, grafice i filmie dokumentalnym.