Po anim@kcji...

Prezentowane obrazy zostały wykonane przez uczestników warsztatów clipu i komiksu, które odbyły się w dniach 25-27 kwietnia 2014 roku, w ramach III Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszą animację, grafikę komputerową i film dokumentalny „Anim@kcja” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków z budżetu miasta Białegostoku.

Uczestnicy warsztatów clipu:

Marta Świderska - Białystok
Krzysztof Sosnowski-Adamski - Białystok
Dawid Łagutowski-Anchimiuk - Białystok
Julita Żochowska - Białystok
Karolina Kaźmierczyk - Białystok
Małgorzata Mikołajczak-Bloch - Bytom
Adam Bloch - Bytom
Grażyna Socha - Gdańsk
Agata Kurek - Gdańsk
Maria Kostuch - Kartuzy
Karolina Słomiana - Kartuzy
Weronika Landowska - Kartuzy
Angelika Cyran - Łódź
Adrian Niemirski - Łódź
Radosław Wolski - Łódź
Kamil Iwański - Piotrków Trybunalski
Albert Hodorowicz - Piotrków Trybunalski
Filip Janiec - Suwałki
Jolanta Grabowska - Suwałki
Piotr Kukowski - Białystok
Dominika Chojnacka-Jamiołkowska - Białystok
Katarzyna Bukowska - Białystok
Magdalena Urbańczyk – Białystok

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie warsztatów: Maciej Szupica i Krzysztof Kiziewicz.

Montaż: Adam Dondziło.

Muzyka: Zespół „Monilove” w składzie: Monika Melcer- wokal, Adam Galewski- perkusja, Karol Gliński - gitara, Dominik Jazgar- gitara basowa, Paweł Mikiewicz -synthy, wokal.

Oświetlenie, technika: Marcin Szamreta.

Koordynatora i organizator warsztatów: Jacek Forfa.

Warunkiem każdego udanego projektu jest rozumiejąca się grupa ludzi. Czy to wystarczy? Z pewnością tak, czego przykładem mogą być warsztaty clipu i komiksu, towarzyszące wręczeniu nagród laureatom III edycji konkursu „Anim@kcja”.

Jako organizatorzy jesteśmy zaskoczeni, ale i szczęśliwi, że wzięło w nich udział tylu uczestników, a wśród nich spora grupa opiekunów. Pomimo zróżnicowanego doświadczenia, wieku i twórczych zainteresowań, udało się stworzyć grupy, które doskonale się rozumiały, uzupełniały i współpracowały.

Warsztaty clipu, oparte na autorskim pomyśle dwóch znakomitych filmowców: Krzysztofa Kiziewicza i Macieja Szupicy, to prawdziwe twórcze misterium.

Spontaniczność, energia, ogromne pokłady cierpliwości i pomysłów prowadzących, udzieliło się każdemu z osobna i było znakomitym sposobem na podejrzenie ich warsztatu i stylu pracy. Opanowaniem, cierpliwością, warsztatem i wiedzą wykazał się montażysta Adam Dondziło, który potrafił zapanować nad materiałem video z 20 różnych nośników (telefony, aparaty, kamery) – wielki szacunek. O dobrą atmosferę do pracy zadbał zespół „Monilove” z Białegostoku. Poczucie humoru, przyjacielska atmosfera nie opuszczała ich do końca, mimo kilkudziesięciu powtórek tych samych ujęć, ciągłego fotografowania i nie spuszczającej nawet na chwilę z grupy oka wszechobecnej kamery – bardzo Wam dziękujemy.

Spotkanie trwało 2 dni i składało się na nie parę ważnych zagadnień z zakresu przygotowania i realizacji klipu filmowego, w tym budowa całego planu. Grupa, która była traktowana jako zespół twórczy, miała za zadanie stworzyć dzieło filmowe, tak, aby każdy uczestnik mógł „dotknąć” tych części warsztatu, które wymagają autorskiego podejścia. Wszyscy uczestnicy wzbogacili swój praktyczny i teoretyczny warsztat filmowy. Żałować należy, że tego typu działania możemy realizować tak rzadko.

Uczestnicy warsztatów komiksu:

Aurelia Wołoszyn – Rzeszów

Agata Pich – Rzeszów

Weronika Lorenowicz – Rzeszów

Karolina Niwelińska – Rzeszów

Gabriela Dmowska – Warszawa

Aneta Dobrzyńska – Warszawa

Oliwia Dołęga – Rzeszów

Anna Dołęga – Rzeszów

Katarzyna Kopeć – Białystok

Julita Śmierowska – Białystok

Piotr Domalewski – Białystok

Hubert Dąbrowski – Białystok

Paulina Górniak – Supraśl

Agata Hop – Supraśl

Jeśli uczestników warsztatów interesował komiks, a nie wiedzieli, jak się zabrać za jego rysowanie lub jak się go tworzy, to szybki kurs wiedzy wszelakiej przygotowany przez Damiana Zajko, w pełni zaspokoił ich ciekawość.

Uczestnicy mieli szansę nauczyć się rysować od podstaw postać w ruchu. Dowiedzieli się również, jaką kreską rysować tła i inne elementy składowe oraz poznali inne tajemnice, związane z tym ciekawym hobby, zawodem, a może kolorową sztuką zamykania emocji na kawałku papieru? Prawdziwą „magią” okazało się rysowanie szkicu postaci za pomocą metody szkieletu, wydobywanie z niej najbardziej dynamicznej pozy, ćwiczenia z kompozycji kadrów za pomocą prostych brył geometrycznych, a następnie dodawanie detali tworzących podstawowy szkic ludzkiej postaci.

Młodzież miała okazję „ożywić” opracowany wstępnie materiał, a my prezentujemy animację uczestników, nad którą sami pracowali oraz animację Damiana Zajko.

Na słowa pochwały zasłużyli najmłodsi uczestnicy warsztatów, którzy pracowali równie sprawnie i z ogromnym zaangażowaniem, jak ich starsi koledzy. W chwilach odpoczynku ujawniali swoje ukryte talenty J i wielkie zainteresowanie najmniejszymi sprawami. Dzielnie przyswajały sobie najważniejsze przykazania młodego grafika/animatora, których uczył je Pan Damian. Miło było zobaczyć, że twórczej atmosferze towarzyszył humor i młodzieńcza radość.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, mamy nadzieję, że przyswoiliście sobie mnóstwo wiedzy, usłyszeliście wiele cennych rad, nawiązaliście nowe przyjaźnie i znajomości, a przede wszystkim dobrze czuliście się na gościnnej podlaskiej ziemi.

Pozdrawiamy i do zobaczenia podczas IV edycji w 2016 roku.

Jacek Forfa

 

Organizator

logoMDK ok male

facebook

Honorowe patronaty

mennn

herb honorowy patronat jpg

Historia konkursu

Konkurs organizowany jest od 2006 roku. Pierwsza edycja ograniczyła się do białostockich placówek. Kolejne miały zasięg wojewódzki i skierowane były do placówek edukacyjnych i pracy pozaszkolnej. Od 2010 roku konkurs ma zasięg ogólnopolski i odbywa się w cyklu dwuletnim.
Jesteśmy jedyną instytucją w województwie podlaskim, która chce promować sztukę amatorską. Imprezy takie jak „Digitalia” i „Graficzny Białystok” promują osoby z pewnym bagażem doświadczeń artystycznych. Nasz konkurs stawia na osoby nieznane, mające problem z przebiciem się do szerszego kręgu odbiorców. Konkurs ma być medium, które pokaże, że w twórczości amatorskiej jest szereg uzdolnionych, twórczych i wrażliwych osób. Chcemy je promować, pobudzać do dalszego rozwoju, odciągnąć od bezproduktywnej zabawy na rzecz twórczej pracy.
Służyć temu mają filmy instruktażowe, wspólna praca warsztatowa pod okiem fotografów, filmowców, grafików – słowem osób, które tworzą i poszukują nowych możliwości - obszarów sztuki - w animacji, grafice i filmie dokumentalnym.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved. MDK Białystok